%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

עבודה בשבת


ב' אדר ב' התשע"ו מאת:צבי

שאלה:
מדובר במטבח ואולם חדר אוכל שמושכר על ידי אנשים שעורכים שם ארועים כולל שבתות חתן האם מותר לעבוד שם במלצרות בשבת ? יצויין שחלק מהאורחים מגיעים בנסיעה וחלק לנים שם משתנה מאירוע למשנהו

תשובה:
אם מדובר בתופעה שולית ורוב השבתות והאורחים אינם מחללים שבת מותר לעבוד שם בתנאי שישלמו את שכר שבת בהבלעה על העבודה הנעשית בשישי. אך אם מדובר בתופעה קבועה של חילול שבת מצד האורחים, אסור לעבוד שם, משום מסייע בידי עוברי עבירה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.