%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

סקי בשבת


ה' אדר התשע"ד מאת:איתי

שאלה:
האם מותר לעשות סקי בשבת?

תשובה:
אסור לעשות סקי בשבת מכמה סיבות ראה במקורות לתשובה :

מקורות:
כתב השולחן ערוך (אורח חיים הלכות שבת סימן שכ יג)דורס שלג ברגליו ואינו חושש. ובמשנה ברורה (סימן שכ סעיף קטן לט) הביא ב' סיבות להיתר זה :

א. כיון שאינו מתכוון להמיס את השלג ממילא הוי ליה דבר שאינו מתכוון ומותר.

ב. סיבה נוספת להתיר כתב הט"ז כיון שהוא דבר שאי אפשר להיזהר בזה לכן לא גזרו בו:

ובערוך השולחן הוסיף לבאר בדרכו של הט"ז ...כיון שזהו דרך הילוכו, לא שייך לאסור בזה שאל"כ נהיה סגורים בבתינו כל ימי החורף ולכן גזרו בזה עכ"ד.

נמצאנו למדים לפי טעמו של הט"ז במידה ואינו דרך הילוכו, אלא שגולש להנאתו על השלג, אין כל היתר בזה ומטעם זה יש לאסור לעשות סקי בשבת על השלג.

ובנוסף לכך יש כאן איסור "טלטול והוצאה בשבת" של נעלי ההחלקה והמוטות במקום שאין ערוב, ומה גם שהנעל אינה נחשבת מלבוש אף שמוציאו דרך לבישה הוא טלטול האסור בשבת .

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.