%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ספריה ישנה של בית הכנסת מה עושים איתה


כ"ח אדר התשע"ה מאת:גבאי בית הכנסת

שאלה:
שלום כבוד הרב, יש ארון ספרים בבית הכנסת ששימש כארון לספרי קודש ובימים אלו היא הוחלפה בספריה חדשה האם מותר לפרק את הספריה ולהוציאה החוצה לאשפה? או שיש לכבדה?

תשובה:
אם הספרייה ראויה לשימוש, טוב למוכרה והכסף יכנס לטובת קופת בית הכנסת, לקניית ספרי קודש.

אך אם אינה ראויה לשימוש ולמכירה, מעיקר הדין אין בה קדושה, ואפשר להשליכה לאשפה. מפני שהיא נחשבת כתשמיש לתשמיש של קדושה שנזרקת בדרך כבוד כמבואר בדברי הפוסקים (משנ"ב קנד,ט).

אולם מהיות טוב, נכון לבעל נפש להחמיר בזה ועל הגבאי למוכרה לאדם אחר בדמים מועטים וכסף זה ילך לטובת קנין ספרי קודש לבית הכנסת, ובכך תפקע קדושתה. ואח"כ יקנה ממנו שוב את הספרייה, ואז יוכל להשתמש בו לכל מה שירצה וגם יוכל להשליכה לאשפה בדרך של כבוד.

מקורות לעיון:

עי' ספר פסקי תשובות סימן קנד אות ז. ומשם בארה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.