%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

סעודה רביעית


כ"ד טבת התשע"ג מאת:ח.

שאלה:
רציתי לשאול האם חייבים לאכול לחם בסעודה רביעית?

תשובה:
מעיקר הדין יש לאכול בסעודה רביעית פת , אך מי שאינו לאכול פת מחמת ששבע, יוצא ידי חובה אף בעוגות וכדו',ואם גם זה קשה לו יכול לקיימה בפירות ומגדנות.

מקורות:שו"ע סי' ש וכה"ח ס"ק ז.ומעלות וסגולות רבות יש בסעודה זו.שאמרו בה: האוכל סעודה רביעית ינצל שלא יצטרך לבלוע תרופות ושאר סמים המרים לרפואה(ספר יפה ללב אות א).וכן סעודה זו היא סגולה ללידה קלה .ובזכותה ניצול מחיבוט הקבר.(כה"ח אותיות ד' וה').

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.