%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

סעודה המפסקת עם שקשוקה עם ביצים וזיתים בצד נחשב לשתי תבשילים


ח' אב התשע"ז מאת:עמרם

שאלה:
כבוד הרב, שקשוקה עם לחם, בתוספת זיתים בסעודה המפסקת, זה בסדר?

תשובה:
כל דבר שדרך לבשלו יחד, ובישלוהו בסיר אחד, דינו כתבשיל אחד. כמבואר בשו"ע (סימן תקנב, ג). ולכן מותר לאכול בסעודה המפסקת לחם עם שקשוקה שעשויה מרוטב עגבניות וביצים, לפי שהם נחשבים לתבשיל אחד שמותר לאוכלו בסעודה המפסקת.

אך לגבי הזיתים יש להחמיר שלא לאוכלם לצד השקשוקה, כיון שיש מן הפוסקים שסוברים שכבוש דינו כמבושל, וממילא שקשוקה לצד הזיתים נחשבים כשני תבשילין שאין לאוכלם בסעודה המפסקת.

מקורות לעיון:
כבוש כמבושל, עי' ערוך השולחן תקנ"ב סעיף ז, כה"ח ס"ק כו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.