%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

סיום הצום לנוסע לחו"ל כשיש הפרשי שעות.


ה' אב התשע"ג מאת:שירה

שאלה:
שלום כבוד הרב. רציתי לשאול אם אני טסה בתשעה באב לסינגפור, והפרשי השעות בין ישראל לסינגפור הוא 5 שעות, כך שהצום מסתיים שם 5 שעות לפני ישראל. האם אני צריכה לפתוח את הצום לפי שעון ישראל, או לפי השעון של סינגפור?

תשובה:
סיום הצום נקבע לפי המיקום שהוא נמצא בו כעת בסוף הצום, ולכן אפשר לפתוח את הצום מיד לאחר צאת הכוכבים לפי שעון סינגפור, אע"פ שלא עבר עליו עשרים וארבע שעות בתענית.

מקורות:
חזון עובדיה (כרך ארבע תעניות) עמוד תז .

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.