%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

סיגריות בפסח


א' ניסן התשע"ג מאת:שלמה

שאלה:
האם מותר סיגריות בפסח?
האם יש משהו ספציפי שמותר?
זה נכון השמעות שלדובק יש הכשר? ועם כן, איזה?
ויותר נקודתי.
סיגריות נקסט מה דינם תודה!!!!!

תשובה:
בטבק שבסיגריה יש בו חומרי טעם וריח שיש בהם חשש תערובת חמץ, ונחלקו בו הפוסקים אם מותר לעשן סיגריות משום שיש בהם חשש חמץ.
השנה התפרסם שחברת 'דובק' החליטה לאפשר לראשונה למומחה הכשרות הרב יוסף זריצקי וגוף הכשרות של בד"צ בית יוסף לבדוק את כשרות חומרי הטעם והריח ולתת להם הכשר.

באישור נקבע, כי הסיגריות מסוג 'טיים', 'נובלס', ו'גולף', הינם כשרים ומותרים לעישון בימי הפסח ואילו לגבי המוצרים האחרים קיים עדיין ספק, והמחמיר תבוא עליו ברכה.מקורות:
ראה פסקי תשובות סימן תסז , אות י'
וראה בספר חזון עובדיה, פסח עמוד קיט).שכתב לגבי הסיגריות שיש לחוש שמדבקים אותם בחומר שיש בהם חשש חמץ, הואיל ונפסל מאכילת הכלב,וגם אינו ניכר כלל, יש להתיר לעשן מהם בפסח.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.