%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

נפצים הגורמים ביטול תורה


י"ג אדר התשע"ה מאת:ראובן

שאלה:
ליד הישיבה שלנו יש נערים שמדלקים נפצים ומבטלים אותנו מתלמוד תורה האם מותר להזמין משטרה שיזהירו אותם להפסיק?

תשובה:
המשנה במסכת סוטה (משנה מסכת סוטה פרק א משנה ד) אומרת :
" הרבה שחוק עושה, הרבה ילדות עושה, הרבה שכנים הרעים עושים" - נערים נגררים פעמים רבות בתום לב אחר חברה לא טובה, או אחר מעשה קונדס ובפרט בימי הפורים.

לכן מן הראוי להתרות בהם קודם ולהעיר אוזנם בדרכי נועם על שהם מפריעים ומסכנים את עצמם ואת הסביבה עם הנפצים המסוכנים הללו, ואפשר לאיים עליהם בכך שאתה תערב את גורמי החוק, ואם זה הועיל מותר לך לממש את איומך ולפנות למשטרה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.