%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

נער שצריך לקחת ריטאלין לפני התפילה האם הוא רשאי לאכול מעט לפני התפילה


ז' תשרי התשע"ו מאת:עמרם

שאלה:
נער שצריך לקחת ריטאלין כדי שיוכל להתרכז בתפילה, ולאחר לקיחת הריטאלין אינו יכול לאכול האם מותר לו לאכול לפני לקיחת הריטאלין לפני התפילה?

תשובה:
כתב השו"ע (או"ח סימן פט סעיף ד) הצמא והרעב הרי הם בכלל החולים אם יש בו יכולת לכוון דעתו יתפלל, ואם לאו, אם רצה אל יתפלל עד שיאכל וישתה, ע"כ.

ומבואר מדברי השו"ע שחולה שאינו יכול לכוון דעתו בתפילה מותר לו לאכול כדי שתתיישב דעתו ויוכל להתפלל בכוונה.

ולגבי הריטלין הלא יש צורך לקחת תרופה זו רק לאחר ארוחה או תוך כדי ארוחה, ובלא הכדור הוא לא יוכל להתרכז בתפילה, נמצא שדינו דומה למה שכתב השו"ע שמותר לו לאכול לפני התפילה, ובפרט שאח"כ הוא לא מסוגל לאכול שיש להתיר לנער זה לאכול קודם התפילה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.