%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

נסיעה למערת המכפלה בעשרת ימי תשובה


ה' תשרי עט מאת:ש גרזון

שאלה:
האם לנסוע למערת המכפלה בעשרת ימי תשובה בקו אוטובוס ממוגן של אגד נחשב "סכנת נפשות" ועדיף להמנע?

תשובה:
מעלת התפילה במערת המכפלה ידועה ולמפורסמות אין צריך ראיה.

ובספר נועם אלימלך (פרשת ויחי) הביא בשם הספרים הק' שכל התפילות עוברות דרך מערת המכפלה על מנת לעורר זכות אבות.

וספר תפארת שלמה (פרשת יתרו) כתב בשם הזוה"ק שכל הישועות של עם ישראל עוברים דרך מערת המכפלה.

ובוודאי בעשרת ימי תשובה יש מעלה לפקוד את קברי האבות שימליצו טוב בעדינו וכמאמר המשורר "ואם אין בנו מעשים זכרה ישיני חברון והם יעלו לזכרון לפני ה' תמיד". ואשרי הזוכה.

ולגבי השאלה אם יש חשש סכנה באוטובוס ממוגן, אין שום חשש סכנה בדבר, וגם ברכב לא ממוגן, אין כל סכנה בנסיעה לקברי אבותינו.%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.