%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

נטילת ידיים


כ"ג חשון התשע"ו מאת:ש.י

שאלה:
שלום כבוד הרב, אדם התחיל ליטול ידיו לסרוגין ונזכר שהוא צריך נטילה לצורך פת, מה יעשה? וכן שסיים ליטול ידיו לסרוגין ונזכר, תודה.

תשובה:
הטעם שהצריכו בנטילה של שחרית שיעשנה לסירוגין, היינו מפני רוח הרעה השורה על הידיים בבוקר, שאינה נעקרת אלא אם יעשנה בסדר זה (כה"ח סימן ד ס"ק יב).

אך גם אם נטל ידיו לסעודה בנטילה לסירוגין למרות שלסעודה אין צורך בנטילה זו, עלתה לו נטילה, ואין צריך ליטול ידיו שוב.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.