%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

נטילת ידיים


ה' טבת התשע"ד מאת:אלעד

שאלה:
התכוונתי ליטול ידיים ל"המוציא" אך בטעות נטלתי ידיים לסירוגין כפי שעושים בבוקר. האם אפשר לברך על נטילה זו? האם הנטילה עלתה לי ל"המוציא" אף על פי שנטלתי לסירוגין?

תשובה:
אף אם נטל ידיו לסרוגין עלתה לו נטילה, שהרי משעה שנטל ידיו אפילו פעם אחת ברביעית מים עלתה לו נטילה ורשאי לברך עליה.כל שכן כשנטל ג' פעמים על כל יד אלא שעשאם בסירוגין שעלתה לו נטילה.

מקורות: שו"ע קנח י.ומ"ב סימן קס ס"ק ס"ו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.