%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

נטילת ידיים שחרית


ט' כסלו התשע"ד מאת:שלמה בוארון

שאלה:
האם אדם שלא נטל ידיו מיד בקומו בבוקר, ונוטל רק בשעות הצהריים ( שעות רבות לאחר שהתעורר והספיק לעשות דברים רבים בבית ובעבודה ) צריך לברך "על נטילת ידיים"?
2. אם אדם נטל ידיו בבוקר אך שכח לברך "על נטילת ידיים". עד מתי יכול לברך אם בכלל?

תשובה:
1. מי שלא נטל ידיו בבוקר, ואף לא שטף את ידיו במים, גם אם נזכר בכך בשעות הצהרים, יטול ידיו על מנת להסיר את הרוח הרעה השורה על ידיו.ויברך על נטילת ידים.
אולם כל זה כשלא שטף במשך הבוקר את ידיו , אך אם שטף ידיו במשך הבוקר במים, יטול ידיו בכלי בשעה שנזכר, אך לא יברך על נטילה זו.
2. לכתחילה צריך לברך קודם שינגב ידיו, ומכל מקום אם לא בירך קודם הניגוב יברך לאחריו, וי"א שאם לא בירך בשעת הנטילה יכול לברך ברכת על נטילת ידיים בבית הכנסת ולהסמיכם לברכות השחר וכן מנהג אשכנז, ויש לסמוך על כך, באופן ששכח לברך בשעת הנטילה וכדו'.


מקורות:
1.עי' בשו"ת אוצרות יוסף סימן ט, ודון מינה ואוקי באתרין.
2. שם סימן ז בהרחבה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.