%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

נופש בשלושת השבועות


י"ג תמוז התשע"ו מאת:נירה

שאלה:
האם יש בעיה ללכת לנופש או לטיול בשלושת השבועות?

תשובה:
אין איסור ללכת לנופש ולטיולים בי"ז בתמוז עד ראש חודש אב, אולם יש להמנע מללכת למקומות שמצוי בהם סכנה, מפני שימים אלו מסוגלים לפורענות חלילה, שנאמר כל רודפיה השיגוה בין המצרים.

אך מראש חודש אב עד התענית ראוי להמנע מללכת לנופש ולטיולים, מפני שאלו ימים שיש למעט בהם בשמחה, וכמאמר חז"ל משכנכנס אב ממעטין בשמחה.


מקורות:
עי' שד"ח מערכת בין המצרים פאת השדה א סימן י שכתב בשם הגאון רבי חיים פלאג'י שבשלושת השבעות לא ילך שום בר ישראל לטייל בגינות ופרדסים ועל שפת הים והנהר.
אך מאידך בייתר דברי הפוסקים לא מצינו שהזהירו על כך. ומסתימת דבריהם נראה דיש להקל בזה, ובפרט אם המחיר הנופש זול יותר מהימים שלאחר תשעה באב שהמחירים מאמירים. שיש להקל בזה במקום הפסד.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.