%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מתנות לאביונים לפני פורים


ז' אדר התשע"ז מאת:י.

שאלה:
כבוד הרב לגבי מעות פורים- מחצית השקל ומתנות לאביונים, אם אני מביאה את הכסף הזה לתלמיד חכם עני לפני יום פורים יצאתי ידי חובה? או שצריך באותו יום להביא לתלמיד חכם כדי לצאת ידי חובה? תודה.

תשובה:
מחצית השקל אפשר לתת לפני פורים, ואילו מתנות לאביונים מומלץ לתת ביום הפורים עצמו, ואם אי אפשר לו לתת ביום הפורים, יתן לתלמיד חכם עני לפני פורים ויתנה עמו שישתמש במעות הללו לצורך פורים בדווקא.

מקורות:
בה"ל סימן תרצד ד"ה לשני עניים, שו"ת דברי יציב או"ח ח"ב סימן רחצ. ברכ"י סוף סימן תרצד.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.