%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מתנות לאביונים למי שמבזבז את כספו בלי דעת


י"ג אדר התשע"ה מאת:ראובן כהן

שאלה:
שלום כבוד הרב
יש לי שתי שכנים אב ובנו שגרים יחד לבדם ראיתי אותם אוספים בקבוקים לפיקדון והם הולכים עם בגדים בלויים, מהיכרותי איתם נראה שהם לא בסדר בנפשם, וייתכן שמראם החיצוני ואיסוף הבקבוקים הם כתוצאה של בעיות נפש שלהם. ומידי פעם אני רואה את הבן קונה כמות גדולה של נקניקיות ונותן לחתולי הרחוב, פעם שמעתי שיש להם קצבה של 3000 ₪ ויותר, אז אני מסופק אם נחשבים כעניים לעניין מתנות לאביונים?

תשובה:
תשובה : אע"פ שאמרו "אין מדקדקים במעות פורים וכל מי פושט יד נותנים לו"(שו"ע תרצד-ג). מכל מקום צריך לדעת שהגדרת אביון לגבי "מתנות לאביונים" הוא אדם שמתקשה לחיות עם המשכורת החודשית שלו, וכל שכן מי שאינו עובד כלל, ולכן מי שמקבל קצבה מביטוח לאומי האמורה להספיק למחייתו ויש בה כדי קיום אינו בגדר אביון, ולכן במקרה זה אין להם דין עניים.

ועל אחת כמה וכמה במקרה זה שייתכן ודמי הצדקה ילכו לחתולים ולשאר דברים מיותרים, ולכן עדיף לחפש עניים מהוגנים ולצערינו לא חסר, ואולי על כיוצא בזה המליצו חז"ל (ברכות לג.) כל אדם שאין בו דעה אסור לרחם עליו.

אך מן הראוי לבשל עבורם אוכל מוכן לפורים ובודאי שזה דבר גדול מאוד ויקיים בהם מצוות "משלוח מנות" וחסד גדול לשמח את אותם אומללים, ולהחיות לב נדכאים.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.