%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מתי אפשר לפרק את הסוכה


כ"א תשרי התשע"ו מאת:ס.

שאלה:
הרב, האם אפשר לפרק את הסוכה ביום האחרון של סוכות (יום הושענה רבא)?

תשובה:
אע"פ שסיים את כל ארוחותיו ביום האחרון של סוכות, אסור לפרק את הסוכה עד לאחר מוצאי שמחת תורה מפני שעד סוף היום יש חיוב לשהות בסוכה.

ועוד, שאסור לפרק את הסוכה מפני קדושת המועד.

וגדולי ישראל מחמת חביבות המצווה, לא היו עוזבים את הסוכה עד הרגע האחרון, ומסופר על מו"ר הגאון רבי אהרון י"ל שטיינמן שליט"א, שבשנים עברו היה רגיל להתפלל ערבית של שמחת תורה בישיבת "גאון יעקב". והציעו לו שיקחו אותו ברכב לפני "שמחת תורה" כדי שלא יטרח בהליכה לשם. ואמר שעדיף לישאר בבית עד השקיעה להרוויח עוד כמה דקות של מצות סוכה ואח"כ ללכת ברגל, ורק בשנים מאוחרות נאלץ ליסוע מקודם, והיה שוהה בסוכת הישיבה עד השקיעה.

מקורות:
גמרא סוכה מח. וברש"י שם, בשו"ע תרס"ו סעיף א.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.