%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

משקאות סגורים שהיו בשכונת המת האם צריך לשופכם


י"ט טבת התשע"ו מאת:עזרא

שאלה:
משקאות סגורים שהיו בשכונת המת האם צריך לשפכם, ומה נחשב לשכונת המת?

תשובה:
מים שהיו בשכונת המת דהיינו שתי בתים מכל צד מימין ומשמאל שהיו בשעת מיתה בבית, יש לשפכם ואין להשתמש בהם.

אולם מי סודה, וכל שכן משקאות ממותקים שהיו בשכונת המת, אין צורך לשפכם.

ולגבי בקבוקי מים סגורים: יש מן הפוסקים שהתירו לשתותם אם הבקבוקים היו סגורים. אולם יש פוסקים שחולקים וסוברים שאף שהמים היו בבקבוקים סגורים וחתומים, אין לשתותם ויש לשפכם.

וספק נפשות להחמיר.

מקורות:
חזו"ע אבלות כרך א עמוד קה| בקבוקים סגורים דעת המתירים - שו"ת בית דוד יו"ד סימן קסא, זבחי צדק ח"ב יו"ד סימן לב, ערוך השולחן סימן שלט, ט| המתירים- רב פעלים ח"ב יו"ד סימן לח, הר צבי יו"ד סימן רמא.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.