%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

משמעות השיר "חד גדיא" ומי חיברו?


ט מאת:עזרא חיימוב

שאלה:
כבוד הרב רציתי לשאול בבקשה מי חיבר את הפיוט "חד גדיא", ומה משמעותו?

תשובה:
הפיוט חד גדיא חובר על ידי מחבר בעילום שם מבית מדרשו של רבי אליעזר מגרמיזא בעל "הרוקח" .

והביא בספר "כף החיים" (סימן ת"פ -יג) הביא מעשה באחד שהיה מתלוצץ על הפיוט "חד גדיא שאומרים בסוף הסדר ונידהו החכם נידוי כדין הלועג על דברי חכמים, עיין שם

יש המבארים את הפיוט כרמז לגלות עם ישראל משעה שיוסף נמכר לעבד ועד לסוף שיעבוד מלכויות, שלא יתייאשו הדורות הבאים מן הגאולה. הגדי רומז לעם ישראל, המזיקים הינם אומות העולם, ועתיד הקב"ה להפרע מכל אלו שהצרו לישראל בגלויות ובצרות שעברו ישראל מאז היותם לגוי עד הגאולה העתידה שתהא במהרה בימינו.

ויש שביארו שהשיר נועד להתל בכל עובדי האלילים בימים הקדמונים במהלך הדורות שיש שעבדו לגדי, ויש שעבדו לאש, ויש שעבדו למים, ויש שעבדו לשאר בעל חיים ועץ ואבן וכוחות הטבע, והפייטן בא לומר שכל כח יש כח חזק ממנו והקב"ה שולט על כל על כל הכוחות ועל הטבע ועל הבריאה כולה.

רבי יעקב עמדין זצ"ל מפרש לפי שבליל הסדר הוא זמן חירות וכל איש שורר בביתו בחירות גמורה על כך ייסד מחברו לומר בליל הסדר פיוט זה על מנת לשבר את גיאות ליבם לירא את השם הנכבד והנורא.
%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.