%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מקור למנהג שמצביעים עם הזרת על הספר תורה בשעת ההגבהה


ג' אדר התשע"ד מאת:עידו

שאלה:
שלום כבוד הרב. האם יש עניין להצביע עם הזרת על פרשת השבוע במהלך ההגבהה?

תשובה:
כתב מרן השולחן ערוך (סימן קלג - ב)וזה לשונו: בשעת הגבהת ספר תורה מראה את כתיבת הספר תורה לעם... לפי שמצוה על כל האנשים ונשים לראות הכתב ולכרוע ולומר וזאת התורה וכו'.

ובשער הכוונות (דף מח ע"ד) כתב, ענין פתיחת התיק של ס"ת לעיני כל העם, הוא כדי שיתגלה הארת התורה שכתובה בתוכו לחוץ אל כל הקהל, ועל ידי הסתכלות האדם מקרוב כל כך שיוכל לקרוא את האותיות היטב, על ידי זה נמשך אור גדול על האדם. ושכן היה נוהג האר"י ז"ל. וכן הוא בספר נגיד ומצוה (דף יד ע"א). ע"ש. ועי בכה"ח (סימן קלג ס"ק יג) מ"ש בזה.

והנה רבים וטובים נהגו להצביע על מיקום תחילת הקריאה בזרת. ומקור מנהג זה הוא קדום, והוזכר בספר "מעם לועז" (פרשת כי תבוא כו' כז').
וכן ציין למנהג זה בספר "החיים" לרבי חיים פלאג'י זצ"ל סימן ג' אות ו).וכן נהגו רבים מקהילות ישראל בכל אתר ואתר.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.