%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מציאה


ל' שבט התשע"ג מאת:משה

שאלה:
שלום כבוד הרב. אנחנו גרים בדימונה.
יום אחד ראיתי בארון הבגדים של בתי הקטנה כמות גדולה של מכנסיים חדשות.
שאלתי את אישתי מאין הם הגיעו והיא סיפרה שבעלה של אחותה שגר בירושלים מצא שקית מלאה במכנסיים חדשות של תינוקות (עם התווית של המחיר ) כמדומני בפח והם בחרו להעביר לנו משום שלהם יש בן ואלו מכנסיים לבנות. העובדה של כמות המכנסיים ( 10 לפחות ) עם התווית של המחיר, בפח בירושלים של חברה מוכרת מאוד ( ומי יודע אם הפח היה גם קרוב לחנות ) גורם לי לחשוב שמא זה לא "נזרק" או "נשכח" ומישהו
זרק את זה לפח, אלא... יתכן ואף נגנב. מה עליי לעשות? ברור לי שהבעל לא גנב זאת, אלא אם כבר נגנב, מישהו אחר גנב וזרק לפח?

תשובה:
תרשום בפנקסך את כמות הבגדים שהיו בשקית ומידותיהם, ואם יבוא אליהו ויאמר לך של מי הם, יהיה עליך להשיבם לבעליהם . אך בנתיים תוכל להשתמש בהם ללא כל חשש.

נימוקים:
החשש שהעלת בשאלתך, שמא הוא גזול הוא חשש רחוק מאוד, מפני שאדם שגוזל שקית בגדים חדשים, לא היה משליכם לאשפה בשום אופן, ולכן קרוב לודאי שזו אבידה, שבטעות נזרקה לאשפה, והיות ויש בה סימן ויתכן שהבעלים לא יתייאשו, מכיון שלא ידעו שנזרקה לאשפה, לכן דינה כאבידה שיש בה סימן וספק אם נתייאשו בעליה,שדינה הוא ש"יהא מונח עד שיבוא אליהו". וכבר כתבו הפוסקים שבאופן זה רשאי להשתמש בה אם יכתוב בפנקסו את פרטי האבידה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

« 1 של 6 »
« 1 של 6 »

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.