%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מצוות הצדקה


כ"ז סיון התשע"ד מאת:דוד

שאלה:
האם כשאני שומע ברדיו שידור של התרמת כספים, הדבר נחשב כעני הפושט ידו שאסור להתעלם ממנו וחייב לתת?

תשובה:
בעיקרון וודאי שכאשר אוספים כסף עבוד מטרות צדקה חשובות בהמלצות גדולי ישראל, מצווה גדולה היא לעזור ולסייע וכל שיש ביכולתו לתת למצוה רבה יחשב. ולא משנה עם זה דרך הרדיו, או בשאר דרכים אחרות.

אך עם זאת יש לקחת בחשבון שככל שעלות ההתרמה גבוהה יותר, כך הצדקה המגיעה בסופו של דבר לנזקק, פוחתת ויורדת בעקבות העלויות הגבוהות, והדבר מסור לשיקול דעתו של הנותן בעת הנתינה לפרט חשוב זה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.