%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מעשר כספים מדמי כיס.


ד' תמוז התשע"ג מאת:ידידה

שאלה:
רציתי לשאול שאלה לגבי חיוב מעשר כספים : אם אבא שלי הביא לי לדוגמא 200 שקל , ואני צריכה לדוגמא 130 שקל לקניית כרטיסיה, ומתוך זה אני צריכה לדברים אישיים עוד 30 שקל, וישאר בידי 40 שקל האם אני צריכה לעשר את הארבעים שקל שנותרו בידי או את כל ה200 שקל ואצטרך לתת למעשר 20 שקל למרות שאין לי הרבה כסף ?

תשובה:
אם את לא עובדת , ואין לך כל מקור הכנסה, וגם הורייך אינם אמידים, את פטורה ממעשר כספים עד שתתחילי בע"ה לעבוד.

אמנם מי שהוריו אינם עניים והם מספקים לו כל צרכיו, והוריו נתנו לו כסף לקנות כרטיסיה ונשאר בידו סך מסוים צריך לעשר את הנשאר ככל דמי הכיס שמקבל מהוריו,

מקורות : בספר דובב משרים (ח"ג סימן פ"ד) כתב שלדעת הסובר שחיוב מעשר כספים הוא מדרבנן, עני אינו חייב במעשר כספים. עי"ש. ורוב הפוסקים נוקטים שחיוב מעשר כספים הוא מדרבנן א"כ פשוט שעני פטור ממעשר כספים.
ובספר באורח צדקה (עמוד מה) הביא בשם הגרי"ש אלישיב והגרש"ז אויערבאך דעני פטור ממעשר כספים.וכן דעת הגר"נ קרליץ שליט"א וזה דלא כאג"מ יו"ד ח"ב סימן קיב.

ושם בעמוד קלט הביא בשם הגרי"ש אלישיב שאם קיבל כסף לקנות דבר מסויים ונשאר לו עודף יעשר רק את העודף, וה"ה בנידון שלפנינו

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.