%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מעשר ירקות


ג' אדר התשע"ד מאת:אביגיל

שאלה:
איך מעשרים ירקות שנקנו בשוק ?

תשובה:
בשאלתך התייחסת לירקות בלבד ואענה לך על ירקות בלבד בהתאם לשאלתך.[ובפירות הדין שונה].

היות והשנה תשע"ד היא השנה השישית משנת המעשר, והיא שנת מעשר עני, לכן בנוסח שיובא להלן הושמט "מעשר שני".והוזכר מעשר עני בתוך המעשרות.

א. אם הירקות שקנית בשוק הם "טבל" ודאי. דהיינו שידוע לך שבוודאות לא עישרו את הירקות.

ב. יש ליטול מעט יותר מאחד ממאה מהירק (לדוגמא ממאה מלפפונים יש ליטול מכל הכמות מלפפון ורבע בערך ] ולהניח אותו בצד, ולברך ברכת ההפרשה :

ברוך אתה יי אלוהינו מלך העולם אשר קדשנו במצוותיו וצונו להפריש תרומות ומעשרות .

ואח"כ יש לומר נוסח זה.

יותר ממאה שיש בידי ישאר טבל, והיותר מאחד ממאה שיש בידי יהיה תרומה גדולה בצד צפונו, אותו האחד ממאה שיש בידי שאמרתי שישאר טבל, עם תשעה חלקים כמוהו בצד צפון יהיה מעשר ראשון, אותו אחד ממאה יהיה תרומת מעשר.ואם צריך להפריש מעשר עני יהיה בצד דרומו. (עד כאן).

ג. לאחר ההפרשה יש לקחת את הירק שהפרשת בצד, ולהכניס אותו בתוך שתי שקיות, ולקשור את השקיות, ולהשליך לפח האשפה.

ד. באופן שהירקות ספק מעושרים, ספק אין מעושרים, והם הנקראים "דמאי" - אין לברך את ברכת ההפרשה, אלא יש להפריש בצד יותר מאחד ממאה ולומר את נוסח ההפרשה בלבד בלי לברך.

ה. חשוב לציין שאם הירקות שנקנו בשוק הם "טבל ודאי". כיון שהשנה היא שנת "מעשר עני" יש לתת עשירית מהירקות או משווים לעניים. אולם בירקות של דמאי אין צריך לתת לעניים כלל. לפי הכלל שיש בידינו: המוציא מחברו עליו הראיה.

בברכה ובהצלחה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.