%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מסירת פרטים לשוטר בשבת


ה' שבט התשע"ה מאת:צבי

שאלה:
כבוד הרב. אדם המהלך לתומו בשבת ובא שוטר ועוצר לידו ורוצה לבדוק אותו אדם באמצע שבת ושואל אותו לשמו ולמספר תעודת הזהות שלו על מנת שיוכל לבדוק את פרטיו במחשב, והאדם נמנע מלסייע לשוטר בחילול שבת ולא מסר את פרטיו. השוטר כעס על כך ואיים לקחתו באמצע שבת לתחנת המשטרה אם לא יזדהה בפניו. ומתוך שיקול שעדיף שלא ייסע בשבת בסופו של דבר נתן את פרטיו לשוטר, האם זה נחשב שסייע לשוטר לחלל שבת והיה לו לשתוק אף אם יעצרו אותו בשבת?

תשובה:
באופן שהשוטר מתעקש לקחת את פרטי האזרח, אם האלטרנטיבה היא למסור לשוטר את פרטיו, או להתלוות עם השוטר לתחנת המשטרה, ודאי שעדיף לתת לשוטר את הפרטים למרות שהם ירשמו ע"י השוטר בשבת. מפני שבנסיעה לתחנת המשטרה יגרמו לשוטר איסורי שבת ע"י הנסיעה ועוד חילולי שבת רבים הכרוכים במעצר.

ומה גם שהשוטר הדורש את פרטי האזרח ממלא את תפקידו שייתכן וחזותו של האזרח חשודה, והשוטר רצה לוודא שאינו מסוכן לציבור. וממילא מצד השוטר אין כאן חילול שבת כלל. שלפי דעתו הוא עסוק בהצלה. ומאידך אם יקחנו למעצר הרי שהוא מעסיק את השוטר לשווא וגורם חילול שבת שאין בו צורך של הצלה.

אך מן הראוי לומר לשוטר שהוא יהודי ששומר שבת ומעולם לא עסק בפלילים ואם השוטר עדיין מתעקש יתן לו את פרטיו ובכך יניחנו השוטר לנפשו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.