%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מנקה רכבים המוצא מטבעות מתחת לריפוד למי הם שייכות


י"ג אדר התשע"ה מאת:אברהם

שאלה:
אני עובד בניקוי רכבים ולפעמים אני מוצא מטבע של שקל או של חמש שקל מתחת לשטיחים או מתחת למושבים האם אני חייב להחזיר את המטבעות לבעל הרכב, או בגלל שהוא התייאש אני יכול לקחת לעצמי?

תשובה:
הרכב נחשב לחצרו ורשותו של אדם וכשם שלא מועיל יאוש בביתו ובחצירו של אדם מדברים הנשכחים והאבודים לבעליהם, ולא יעלה על הדעת להכנס לבית של אדם זר וליטול דברים האבודים הנמצאים מתחת לארונות וכדו', כך פשוט שלא יועיל יאוש במטבעות האבודות ברכב.

וזאת מפני שאף שנאמר שהתייאש מהאבידה, מכל מקום החצר קונה לו את הדברים האבודים שוב, לפי הכלל שבידינו "חצירו של אדם קונה לו שלא מדעתו"

ולכן עליך להשיב את הכסף לבעל הרכב, ותקיים בזה מצות "השבת אבידה".


מקורות:
עי' קצה"ח חו"מ רנט סק"א.ונתיבות המשפט שם.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.