%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מניקה בשתיית מיץ ענבים בערב צום תשעה באב לפני הצום,


ח' אב התשע"ז מאת:גבריאל

שאלה:
הרב שלום! אשתי ילדה לפני מספר חודשים, והיא מתקשה בדר"כ בצומות, האם יהיה מותר לה לשתות תירוש - מיץ ענבים לפני הצום. זה מיקל עליה את הצום. תודה מראש.

תשובה:
בתשעת הימים אסור לשתות יין ומיץ ענבים בכלל יין הוא. מלבד בקידוש והבדלה ושאר ענייני מצוה שמותר כמבואר בשולחן ערוך (תקנ"א- י).

אולם מצינו בפוסקים שהקלו למינקת לאכול בשר בימים בתשעת הימים כמבואר בכף החיים (תקנא ס"ק קמז), ולכן יש להתיר לאישה מניקה לשתות מיץ ענבים על מנת שתתחזק ותוכל לצום בתשעה באב.

אך בסעודה המפסקת אין להתיר לשתות מיץ ענבים בשום אופן, כיון שהדבר אסור מדינא דגמרא.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.