%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מנה חמה


ה' טבת התשע"ז מאת:ישראל

שאלה:
האם יש ביציקת מים רותחים מהמיחם בשבת על קופסת מנה חמה יש בכך משום בישול בשבת על אף שחומרי המנה בושלו כבר ויובשו

תשובה:
אסור להכין מנה חמה בשבת, מפני שייתכן והתערובת של הירקות והפסטה, או שאר מאכלים הנמצאים במנה, לא בושלו כל צורכם, וע"י העירוי הוא גומר בישולם.

וכן יש לחוש שיש שם דברים שהם מקלי הבישול, וע"י העירוי, הוא מבשלם בשבת.

וכן אם מערבב את המאכל עם המים החמים, וכגון בהכנת פירה תפו"א, הרי הוא בכלל לש.

ולכן יש לאסור להכין מנה חמה בשבת, מכל סוג שהוא.


מקורות:
כן הורה ג"ע רבינו עובדיה יוסף זצ"ל בתשובה לשואליו. ועי' בשו"ת אשר חנן ח"ג וד' עמוד ע ואילך, שהרחיב בעניין ממקורות הדין קחנו משם.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.