%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מי שנוהג בתספורת לפי הקבלה האם יכול להסתפר בשלושת ימי הגבלה ?


ד' סיון התשע"ו מאת:אביב

שאלה:
מי שנוהג בתספורת לפי הקבלה האם הוא יכול להסתפר בשלושת ימי הגבלה ?

תשובה:
בשער הכוונות (דף פ"ו ע"ד) מובא על רבינו האר"י זצ"ל לא היה מגלח ראשו אלא בערב חג השבועות.
וכתב בנהר שלום (דף כה ע"ד) שצריך להזהר מאוד שלא לגלח בשום אופן אלא ביום מ"ט לעומר, וכמנהג רבינו האר"י ז"ל. וכ"כ הברכי יוסף (ס"ק ו).
ולכן הנוהגים כדברי רבינו האר"י אין להם להסתפר אלא ביום מ"ט שהוא ערב חג השבועות, ולא קודם. ורק בשנה שחל שבת בערב חג השבועות, מותר להסתפר בערב שבת, שהוא ביום מ"ח לעומר.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.