%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מי קודם למי בחשיבותו מלך או נביא?


י"ד אייר התשע"ח מאת:גדי זכורי

שאלה:
שלום כבוד הרב מי קודם למי בחשיבותו מלך או נביא? לדוגמא בנרות שאנו מדליקים במוצאי שבת לצדיקים לדוד המלך ולאליהו הנביא ולבעל שם טוב אם יש נרות לא זהים למי נדליק את הנר המובחר?

תשובה:
לגבי השאלה הספציפית מי גדול ממי אליהו או דוד? בוודאי שאיננו יכולים להכריע מי גדול ממי ובפרט שבמוצאי שבת שני ענקים אלו שייכים אליהו שיבוא לבשר על הגאולה ודוד המלך לסעודה רביעית .

אך אפשר להציע להדליק בראשונה לפי סדר הדורות, ולדוד המלך משפט הבכורה, ובפרט שהוא רגל רביעי במרכבה, אחרי האבות הקדושים.


%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.