%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מי מחליט באיזה שעה יפקח האדם את עיניו


י"ט אדר התשע"ח מאת:רוני

שאלה:
כבוד הרב, אני משרת כחייל בצבא ויש לי שאלה שמאוד מציקה לי בזמן האחרון, והשאלה היא, מי מחליט באיזה שעה אדם יפקח עיניו בבוקר אלוקים, או הנשמה שלנו?

תשובה:
שלום וברכה.

הקדוש ברוך מחליט בכל בוקר אם להחזיר את הנשמה לאדם, ועל כך אנו מודים בכל בוקר "ברוך אתה השם המחזיר נשמות לפגרים מתים"

אך מי מחליט באיזה שעה לקום בבוקר, זה לא הנשמה, אלא השעון הביולוגי של האדם, והרצון של האדם להשכים קום או להמשיך לישון על מיטתו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.