%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מי היה רבי יהודה החסיד ולפני כמה שנים הוא חי?


י' ניסן התשע"ז מאת:ברוך שמאייב

שאלה:
כבוד הרב רציתי לדעת האם רבי יהודה החסיד היה שייך לתקופת הראשונים, ומי הוא היה?

תשובה:
רבי יהודה ב"ר שמואל החסיד משפירא חי בתקופת הראשונים. נולד בערך בשנת ד"א תת"ק (1140) לאביו רבי שמואל החסיד בן רבי קלונימוס הזקן ממגנצא, צאצא למשפחת רבנים מפורסמים. אביו היה מגדולי הדור וראש ישיבה בשפירא, והיה רבו המובהק בנגלה ובנסתר. השפעתו של ר' יהודה היתה גדולה מאוד.

ומתלמידיו היו- ר"י אור זרוע, ר' אלעזר ב"ר יהודה בעל הרוקח, ר' משה מקוצי מחבר הסמ"ג, ר' ברוך ב"ר יצחק בעל התרומה, ר' יהודה ב"ר קלונימוס בעל 'יחוסי תנאים ואמוראים', ועוד. חיבר ספרים רבים בכל מקצועות התורה, רובם לא הגיעו לידינו. נפטר בשנת תתקע"ז (1217) ברגנשבורג.

התפרסם בזכות ספרו ספר חסידים ובו הנהגות ודברי מוסר, וכלול בתוכו את צוואתו המפורסמת שנקראת "צוואת רבי יהודה החסיד" שרבים נזהרים בצוואתו ובאזהרותיו עד היום הזה וחלקם קבעם מרן השולחן ערוך בספרו להלכה.

מקור :

פרויקט השו"ת בהוצאת בר אילן.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.