%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מים מינירלים לצורך מצת מצוה


ט' ניסן התשע"ו מאת:יעקב

שאלה:
האם ניתן להשתמש עם מים מינרלים המצויים בחנויות ולהשאיר אותם בחדר אפל לילה שלם ולהשתמש בהם ל"מים שלנו" לצורך מצת מצוה?

תשובה:
מים מינרליים הם מים טבעיים שנבעו ממעיין ולא עברו טיהור כימי מלבד סינון פיזיקלי של גרגרי חול וכדומה, ולכן ניתן להשתמש בהם לצורך אפיית מצות לפסח.

אלא שיש להקפיד לקנות מבקבוקים שלא שהו בחוץ בשמש כפי שמצוי בחנויות. שאם הבקבוקים שהו בשמש והתחממו, שוב אין ללוש בהם אף אחרי שהצטננו, אם לא בשעת הדחק.

מקורות לעיון:
סימן תנ"ה ס"ק כט. ועי' אור לציון ח"ג פרק יא הלכה שלדעתו בדיעבד אפשר להשתמש בדיעבד גם במי ברז לאחר לינת לילה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.