%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מחלל שבת


כ"ט תמוז התשע"ד מאת:רונן

שאלה:
שלום כבוד הרב,
א. מחלל שבת (חילוני) משלים מניין לתפילה וקדישים?
ב. רכב העוצר בשבת ושואל אדם השומר שבת איפה מקום כך וכך? איך יענה?

תשובה:
א. מחלל שבת בפרהסיה בפני עשרה מישראל, וכן מי שנוסע במכונית ברחובה של עיר בשבת, אינו מצטרף להשלים מנין לא לקדיש, ולא לתפילה, ולא לכל דבר שבקדושה(כה"ח סימן נג אות טז, ועי' ילקו"י ח"א עמוד צג).

ב. נהג המחלל שבת בפרהסיה ושואל לכתובת מסויימת, אין להשיב לו, שהרי מסייע בידו לחלל את השבת. ואם ירצה ישיב לו שהיום שבת, ואסור לנו לסייע בידי עוברי עבירה. ואף אם על ידי כך יצטרך להרבות בחילולי שבת בחיפוש אחר הכתובת לא יסייע בעדו.

אלא אם כן הנהג שואל על כתובת של בית חולים יכול להשיב לו שאולי הוא מוליך לשם חולה שיש בו סכנה וכדו'. (ילקו"י שבת כרך ג עמוד קח).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.