%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מזלות


כ"ו סיון התשע"ד מאת:יוסף

שאלה:
כבוד הרב שלום, ראיתי רבנים שטוענים כי מזל האדם נקבע עפ"י התאריך הלועזי ( כלומר עפ"י סיבובי השמש ) ויש רבנים שטוענים שנקבע עפ"י התאריך העיברי (כלומר עפ"י סיבובי הירח ) ויש שטוענים כי שתיהם משפעים על האדם בתכונותיו כגון: הלועזי משפיע על האופי והעיברי על הנפש או ההפך וכדומה. מה דעת הרב?

תשובה:
הלוח העברי מורכב מחיבור בין מנין שנת הלבנה למנין שנת החמה, ולכן פעם בשלוש שנים קבעו שנה מעוברת במטרה לדאוג ולשמור על האיזון שהאביב יהיה במועדו והחורף במועדו, והחגים במועדם, פסח באביב, וסוכות בתחילת הסתיו .

בשונה מבני ישמעאל שהם מונים ללבנה בלבד ולכן ימי אדיהם פעמים שיוצאים בחורף ופעמים בקיץ. ביהדות החגים מסודרים וקבועים לפי עונות השנה.

ומכח החיבור בין החמה ללבנה לעולם מזל טלה יהיה בחודש ניסן אם כי לדעת חלק מהראשונים גלגל המזלות נקבע לפי שנת החמה, וחלק מניסן יהיה מחוץ למזל טלה אך רובו של חודש יהיה במזלו הקבוע וכן עז"ה בכל המזלות כולם.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.