%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מוזיקה לילדים בימי בין המצרים


כ"ט תמוז התשע"ה מאת:אהובה לוי

שאלה:
כבוד הרב אפשר להשמיע מוזיקה של ילדים לילדים בבית?

תשובה:
קטן שלא הגיע לחינוך מותר להשמיע לו שירים אם יש בזה צורך, אבל אם הקטן הגיע לגיל חינוך אסור להשמיע לו שירים בימי בין המצרים, ואף אם מדובר בשירי ילדים בלבד, אסור! כיון ששירים אלו משמחים את לבו, ובימים אלו אנו מצווים לחנכו להרגיש את צער והאבלות על החורבן.

מקורות:
כ"כ בספר אשרי האיש פסקי הגרי"ש אלישיב עמוד תנט, וכ"כ האג"מ או"ח ח"ד סימן כא אות ד דבקטנים שהגיעו לחינוך יש להחמיר שלא ישמעו כלי נגינה בימים אלו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.