%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מה פירוש הפסוק מעמוס


ג' אב התשע"ד מאת:מאיר

שאלה:
מה הכוונה של הפסוקים האלו מהנביא עמוס?

כֹּה, אָמַר ה', עַל-שְׁלֹשָׁה פִּשְׁעֵי עַזָּה, וְעַל-אַרְבָּעָה לֹא אֲשִׁיבֶנּוּ: עַל-הַגְלוֹתָם גָּלוּת שְׁלֵמָה, לְהַסְגִּיר לֶאֱדוֹם. וְשִׁלַּחְתִּי אֵשׁ, בְּחוֹמַת עַזָּה; וְאָכְלָה, אַרְמְנֹתֶיהָ. וְהִכְרַתִּי יוֹשֵׁב מֵאַשְׁדּוֹד, וְתוֹמֵךְ שֵׁבֶט מֵאַשְׁקְלוֹן; וַהֲשִׁיבוֹתִי יָדִי עַל-עֶקְרוֹן, וְאָבְדוּ שְׁאֵרִית פְּלִשְׁתִּים--אָמַר, ה' אלוקים.

תשובה:
הנביא עמוס מנבא על מה שאירע בתקופת בית שני : על פליטים יהודים שברחו מירושלים לדרום על מנת להינצל מטיטוס ומחייליו שהם מזרע עשו הוא אדום. ואנשי עזה ברוע לבבם הסגירו את הנמלטים מירושלים לידי צבא אדום, וזהו "גלות שלמה" שלא נשארה פלטה לגלות ירושלים, בעקבות מעשי עזה.

לגבי העזתים של היום לא ידוע אם הם מזרע הפלשתים הקדומים או מזרע ישמעאל. ולכן אין הכרח שהנבואה שייכת לימינו.

עכ"פ אם העזתים של היום הם מזרע הפלשתים הקדומים שלא נכחדו ועדיין זרעם בעולם, מימוש הנבואה תהיה במוקדם או במאוחר, "ודבר אלוקינו יקום לעולם".

ויקויים בהם במהרה הכתוב: ואבדו שְׁאֵרִית פְּלִשְׁתִּים--אָמַר, ה' אלוקים.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.