%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מה עושים עם כוס של אליהו הנביא?


י"ג ניסן התשע"ח מאת:יניב גדסי

שאלה:
כבוד הרב, מה עושים עם היין שנמצא בכוס של אליהו הנביא?

תשובה:
מנהג זה הובא במשנה ברורה (סימן ת"פ ס"ק י) וזה לשונו:

ונוהגים באלו המדינות (מדינות אשכנז) למזוג כוס אחד יותר מהמסובים וקורים אותו "כוס של אליהו הנביא": - לרמז שאנו מאמינים שכשם שגאלנו השם יתברך ממצרים, הוא יגאלנו עוד וישלח לנו את אליהו לבשרנו. (והביאו הכף החיים באות ט"ז בשם הח"י והגר"ז)

ובסידור היעב"ץ (סדר ההגדה נתיב ב' אות ט) שהמנהג הוא לקחת כוס גדולה.

ונהגו שמניחים כוס של אליהו עם היין עד הבוקר כשהוא מכוסה, ובבוקר מקדשים על יין זה קידוש היום. (פסקי תשובות שם).%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.