%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מה עדיף מצות מכונה או עבודת יד


כ"ב אדר התשע"ה מאת:חיים

שאלה:
הרב, מה עדיף מצות מכונה או עבודת יד, פשוט שמעתי שמכונה עדיף?

תשובה:
לליל הסדר ולכזיתות שבחובה, יש להשתדל ולהתאמץ לקחת מצה שנעשית בעבודת יד, מפני שיש אומרים שאין יוצאים ידי חובת אכילת מצה במצות שנאפו על ידי מכונה חשמלית.

אולם בשאר ימי הפסח מצות מכונה עדיפות על מצות עבודת יד, מפני חשש חימוץ שבהם, אולם אם המצות עבודת יד נעשו בזהירות וזריזות גדולה, ושמרו מלהניח את המצות לפני האפייה בלא עסק. הן עדיפות על המצות מכונה המצויות.

מקורות :

חזו"ע פסח עמוד רכא|אור לציון ח"ג עמוד רכא.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.