%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מה מותר לעשות לפני תפילת שחרית


כ"א תמוז התשע"ה מאת:לאה

שאלה:
כבוד הרב שלום, מה מותר לעשות לפני תפילת שחרית?

תשובה:
באופן כללי אסור לאדם להתעסק בצרכיו ובענייניו קודם שיתפלל. ובכלל האיסור שלא לאכול ולשתות קודם התפילה, ולא להתעסק בענייני עבודתו ועסקיו, ולא לצאת לדרך, וכן אסור ללמוד תורה לפני התפילה. ואף לומר לחבירו "שלום" לפני התפילה אסור.

יש לציין בכל האיסורים הנ"ל יש הסתייגויות רבות, ויש יוצאים מן הכלל, אך אין כאן המקום להרחיב בכל פרט ופרט, והמעוניין לעיין יראה בשולחן ערוך (או"ח סימן פט) את כל הדינים הללו בהרחבה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.