%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מה מברכים על מרק בטטה טחון


כ"ה אלול התשע"ח מאת:רוזי כהן

שאלה:
שלום כבוד הרב, מה מברכים על מרק בטטה טחון?

תשובה:
מרק בטטה טחון - ברכתו 'שהכל נהיה בדברו'.

מקורות:
בשו"ע סימן ר"ב סעיף ז' מבואר דתמרים שמיעכן ביד מברך עליהם בורא פרי העץ. ודייק הגרב"צ אבא שאול זצ"ל (אור לציון ח"ב פרק יד תשובה ב) דדוקא מיעכן ביד, אבל אם מיעכן לגמרי בכלי ובמכתשת שאין צורת הפרי ניכר כלל, מברך עליו שהכל נהיה בדברו.
וה"ה בנידון שלפנינו. ונראה דאף דעת הגאון רבינו עובדיה זצ"ל כן, (חזו"ע ברכות עמוד קלו) וניתן ללמוד כן ממה שהורה בטחינת שומשמין שנעשה מריסוק השומשמין דברכתו שהכל.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.