%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מה מברכים על חמוציות?


י"ח תמוז התשע"ח מאת:עדינה כהן

שאלה:
שלום, מה הברכה של חמוציות? תודה רבה.

תשובה:
פרי החמוציות גדל בשיחים נמוכים שגובהם לא עולה על 10 ס"מ ואינו מחליף גזעו משנה לשנה, השיח הנ"ל מלבד גובהו הנמוך הוא כעץ לכל דבר, הוא מניב פירות רק מהשנה השלישית ומשנה לשנה הוא מוסיף ומרבה לתת פירות.

והנה בחיי אדם כתב (כלל נא) שאילן שגובהו פחות מג' טפחים כיון שאין פירותיו חשובים ברכתן דעת המג"א שברכתו בורא פרי העץ ואילו מנהג העולם לברך עליו "בורא פרי אדמה". וכן כתב המשנה ברורה בסימן רג סק"ג להלכה.

ומכח זה הגאון רבי שלמה זלמן אוירעבאך זצ"ל לגבי החמוציות שברכתן "בורא פרי האדמה" (ספר וזאת הברכה בסופו).

אולם יש אומרים שברכתן בורא פרי העץ כיון שכיום הם פירות חשובים (עי' בחוברת אסיפת חכמים, יב עמוד נט), ואין דבריו מוכרחים דע"פ רוב משתמשים בהם לתיבול ולתוספת, ולא למאכל בפני עצמו וממילא אין לו חשיבות גם כיום.

ולכן יש לברך עליהם בורא פרי אדמה , וכן עמא דבר.
%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.