%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מדיח כלים-חלבי בשרי. וכלב (מוקצה) בשבת


ט' אלול התשע"ד מאת:ד

שאלה:
שלום וברכה,
רצינו בבקשה לשאול,
א. מי שיש לה כלב, יש צורך בשבת להוציא אותו לבחוץ ולכן יש צורך לקשור אותו (לגעת בו) ובכלל איך להתנהג איתו בשבת?
הרי הוא מגיע ורוצה יחס ומתקרב וקשה מאוד להתעלם.

ב. איך נוהגים עם מדיח כלים לעניין בשר וחלב? מותר להכניס כלים בשריים וחלביים יחד כשהם נקיים משאריות מזון?

ג. על איזה איסור עובר זוג נשוי שמונע הריון ללא התר מרב? מסיבות שלדעתו מוצדקות. ולא שואל רב כי חושש שהרב לא יתיר זאת.

בתודה רבה

תשובה:
א. בעלי חיים נחשבים למוקצה בשבת, ולכן אסור לטלטל ולהרים את הכלב בשבת, וכן אסור ללטף את הכלב כשהוא נוגע ומזיז את שער הכלב בשבת.

אך מותר לצאת עם הכלב לרשות הרבים במקום שיש ערוב, ואף אם הרצועה נתונה ביד הבעלים אינו נחשב לטלטול ומותר לצאת עמו כך, שהרי הכלב מהלך לבדו והרצועה רק מגבילה את צעדיו ומשמרו לבל יזיק או יברח.

ב. אין להשתמש במדיח כלים לניקוי כלי בשר וחלב יחד, למרות שהכלים נקיים משיורי מזון , משום חשש איסור בישול בשר וחלב יחד דבר שאסור מן התורה.

ג. מניעת הריון ללא היתר, יש בזה משום ביטול "מצות פריה ורביה" ומשום ביטול מצות "ולערב אל תנח ידך", ובאופנים מסויימים גם משום איסור מוציא ז"ל.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.