%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מדוע שמו של משה רבינו לא נזכר בהגדה של פסח?


ט"ז ניסן התשע"ז מאת:דוד עמר

שאלה:
שלום כבוד הרב, רציתי לשאול איך זה שמשה רבינו לא מוזכר ב"הגדה של פסח" למרות שהוא היה השליח להוציא את ישראל ממצרים?

תשובה:
שאלה יפה שאלת, ואכן שמו של משה רבינו לא מוזכר ב"הגדה של פסח" מלבד פעם אחת בדרך אגב בהזכרת הכתוב ויאמינו בה' ובמשה עבדו".
וכבר עמדו מפרשים רבים בשאלה זו.

ובפירוש "באר מרים" (מהר"ר מרגליות ז"ל ) כתב ליישב קושיא זו, וזה לשונו: "מה שלא נזכר שמו של משה רעיא מהימנא בהגדה של פסח, להדגיש אמרם לעיל 'לא על ידי מלאך וכו' אני ה', אני הוא ולא אחר', ובכל דבר שבח ותהלה אין לכלול יצור עם היוצר ברוך הוא". עי"ש.

ועוד יש לבאר באופן אחר, לפי שליל הסדר הוא יסוד האמונה בבורא, וממנו התחילה האמונה במציאותו יתברך, וכפי שמצינו בדיבר הראשון שבעשרת הדברות נאמר "אנוכי ה' אלוקך אשר הוצאתיך מארץ מצרים"- הרי שיסוד האמונה נקשר ביציאת מצרים

לכן אין זה מן הראוי שיזכירו שמו של בשר ודם, בליל הייחוד של כנסת ישראל עם בורא עולם.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.