%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מדוע בפסח אין אומרים הלל שלם בברכה בכל ימות החג ואילו בסוכות אומרים הלל שלם בכל ימי החג?


כ' ניסן התשע"ד מאת:השואל

שאלה:
כבוד הרב ! רציתי לשאול מדוע בפסח אין גומרים את ההלל בברכה רק ביום הראשון בלבד, ואילו בסוכות ובחנוכה אומרים הלל שלם בכל ימי החג?

תשובה:
ישנם מספר טעמים בדבר ואציין אחד מהם : לפי שבחנוכה בכל יום ויום היה הנס מתווסף וגדל, וכן בסוכות כל יום מימות החג הוא נחשב כחג בפני עצמו, לפי שפרי החג שהיו מקריבים במקדש היו מתמעטים והולכים, אבל בפסח כל שבעת ימי החג אין בהם שינוי בקרבנות לכך אין גומרים בו את ההלל אלא יום הראשון בלבד(כן כתבו התוספות תענית כח: ד"ה ויום).

טעמים נוספים לעיון: ראה כף החיים או"ח סימן ת"צ ס"ק טו"ב.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.