%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מדוע בניית "מזבח הזהב" נמצא בפרשת "תצוה" יחד עם בגדי המשכן ולא עם שאר הכלים בפרשת תרומה?


ח' אדר התשע"ד מאת:ירמיה

שאלה:
כשקראתי את הפרשה השבת "פרשת תצוה" התפלאתי מדוע בניית "מזבח הזהב" נמצא בפרשת "תצוה" יחד עם בגדי המשכן, ולא עם שאר הכלים המופיעים בפרשת תרומה?

תשובה:
בשאלה זו עמדו גדולי הפרשנים(עי' רמב"ן וספורנו): ואכתוב לך תשובה אחת מתוך כמה תשובות שנאמרו בשאלה זו:

רבינו האור החיים הק' (שמות פרק כה) תירץ כי כל הכלים כולם שהיו בימי משה שמשו גם בבית עולמים[בבית המקדש שנבנה בימי שלמה].

חוץ "ממזבח הזהב" שנגנז ולא השתמשו בו, אלא עשו אחר תחתיו. [ואף שמזבח החיצון שבימי משה לא השתמשו בו בבית עולמים, עכ"ז לא מפני שנפסל אלא שהיה קטן והיה צורך במזבח רחב מידות, משא"כ במזבח הפנימי אף שלא השתנו מידותיו לא השתמשו בו במקדש שבנה שלמה].

ולכן כתבו בסוף, לרמז על גניזתו, שלא ישתמשו בו בבית עולמים.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.