%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מדוע אין לחג השבועות תאריך מוגדר


ג סיון תשע"ח מאת:גדעון מנחם

שאלה:
מדוע אין לחג השבועות תאריך מוגדר?

תשובה:
בשאלה זו עסקו בה רבים מן הפרשנים ויש לפרש שלא נקבע לחג השבועות מועד מדויק, מכיון שחג זה מגיע לאחר ארבעים ותשע יום של מנין יומיומי מחג הפסח, ואם היה תאריך קבוע לא היה ערך למנין שאנו מונים בספירת העומר.

"ועיקר מטרת הספירה היא להראות בנפשינו החפץ הגדול אל היום הנכבד הנכסף ללבינו כעבד ישאף צל, וימנה תמיד מתי יבוא העת הנכסף אליו יצא לחירות, כי הנמנין מראה באדם כי כל ישעווכל חפצו להגיע אל הזמן ההוא" (לשון ספר החינוך פרשת אמור).

ולכן חג זה נקבע בתום ימי ספירת העומר ללא תאריך מקוב וידוע מראש.

אולם מצינו במפרשים בשם הגאון רבי ישראל מסלאנט זצ"ל ביאור נפלא על כך שאין תאריך ממוקד לחג השבועות ויש בדבריו יסוד גדול בלימוד התורה:

שבקבלת התורה אנו רואים, כי התורה ניתנה במקום בלתי ידוע – במדבר... בזמן בלתי ידוע – שמצינו שנחלקו האם בו' סיון או בז' סיון...

וכל זאת למה? אלא יסוד גדול אנו רואים מכאן: יש כאן הוראה לדורות הבאים ", התורה לא תלויה בזמן מיוחד, ולא במקום מסוים!...%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.