%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מאפים כשרים שנאפו על ידי גוי האם מותרים הם באכילה?


י"ט טבת התשע"ח מאת:רפאלה מ.

שאלה:
כבוד הרב, מותר לאכול מאפים שנאפו בסופר על ידי גוי?

תשובה:
חז"ל אסרו לאכול פת עכו"ם למרות שהקמח ושאר הרכיבים כשרים למהדרין. ולכן אם ידוע שהנכרי הדליק את התנור והכניס את המאפים לתוך התנור, אין לאכול ממאפים אלו כלל.

אמנם מאפים ועוגות המצויים בסופר כשר שיש בו "משגיח כשרות" , בדרך כלל ה"משגיח כשרות" מדליק את התנור, ובמקרה זה מותר לאכול ממאפים אלו, לאחר בירור אצל המשגיח אם אכן הוא הדליק את התנור.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.