%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מאכל שהוכן בשבת אם מותר לאוכלו בימות החול


כ"ג אייר התש"פ מאת:אילנית

שאלה:
שלום לרב , בשבת אחותי לקחה בננות שהבשילו חתכה אותם והקפיאה כדי שנעשה מהם ש'יקים האם זה נקרא להכין מקודש לחול ואם כרגע מותר לי לאכול מהן או לא?

תשובה:
אין להכין משבת לחול ולכן אין לחתוך בננות בשבת במטרה להקפיאם על מנת לעשות מהם שי'קים בימי החול , ובמקרה זה אף הקילוף לבד אסור, מצד איסור בורר בשבת.

ובדיעבד אפשר לאכול מהן כדין 'מעשה שבת' בשוגג שמותר מיד למוצאי שבת.

מקורות:
קילוף פירות וירקות לאחר זמן מבואר ברמ"א סו"ס שכא. איסור הכנה מבואר בסימן שכג- ו. ודין מעשה שבת בשוגג ראה שיח -א. וכל שכן לגבי איסור הכנה דהוי מדרבנן דשרי. עי' בה"ל שם ד"ה המבשל.


%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.