%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

מאיזה צד מדליקים נרות חנוכה


ג' טבת התשע"ז מאת:עזר גדסי

שאלה:
שולם לכבוד הרב הדלקת נרות חנוכה מאיזה כיון להדליק?

תשובה:
בליל ראשון של חנוכה יתחיל להדליק בנר היותר ימני, ובליל שני כשיוסיף נר אחד סמוך לו ידליק את הנר הנוסף הסמוך לו שהוא יותר שמאלי, ויתחיל ממנו ויפנה לימין, כך שבכל לילה ידליק את היותר שמאלי ואחר כך יפנה לימין, וכמו שאמרו חז"ל" "כל פינות שאתה פונה לא יהיה אלא דרך ימין".

מקורות:
שו"ע תרע"ו -ה , ומ"ב ס"ק י. אור לציון ח"ד פמ"ו - ח| ועי' במשנה ברורה ס"ק י שהביא דעות נוספות בזה באופן כשמדליק בפתח, וסיים: ודעביד כמר עביד ודעבד כמר עביד.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.